5 відмінностей між українським й американським університетом

Діана Буцко
Діана Буцко
«Академія викладачів журналістики» розпочинає серію публікацій про досвід навчання в американському університеті української журналістки Діани Буцко. Після вивчення журналістики у Московському державному університеті та Києво-Могилянській академії вона вирішила продовжити навчання на магістерській програмі з політології у США. У своїх колонках Діана розповідає про особливості навчання в американському університеті, тамтешні правила, цінності, а також відмінності від української освіти.

Уже рік я навчаюся в американському Південноіллінойському університеті. Потрапивши сюди, одразу зрозуміла: американський університет – значно більше, ніж сама лише будівля – це філософія, у центрі якої студенти. І немає значення – навчаєтеся ви у приватному закладі чи у «державному» – відчуття того, що усе тут створене для тебе, ні на мить не покидає. В американському університеті все видається інакшим, а деякі відмінності від української освіти так вражають, що ти можеш блукати кампусом (так називають територію університету) з розкритим ротом. 

Отож, що робить американську освіту найпопулярнішою у світі і в чому її принципові відмінності від української

1. Американська освіта переважно приватна

Звісно, не всі вищі навчальні заклади у США приватні – понад половину. З майже 4 тисяч університетів, які зареєстровані у США станом на 2019 рік, 2357 з них приватні, 1625 – публічні (на кшталт наших державних), тобто вони фінансуються федеральним чи локальними урядами окремих штатів. В Україні державні навчальні заклади все ще домінують за кількістю (231 державний серед 327 ВНЗ) і за популярністю серед абітурієнтів, очолюючи університетські рейтинги. В Америці все навпаки. Приватні університети лідирують не лише кількісно, а й якісно, адже найвідоміші і найпрестижніші американські виші – Гарвард, Єль, Массачусетський інститут технологій – приватні. 

2. Американський університет – це набагато більше, ніж одна будівля, і не лише у переносному значенні

Іноді навіть фізично це ціле місто, як у моєму випадку. Я навчаюся у студентському містечку (яких у США чимало), де все життя населеного пункту організовано довкола вишу. Наприклад, у моєму Карбондейлі (штат Іллінойс) багато дешевого житла для оренди, недорогих пабів та їдалень, адже студенти всюди бідні. Навіть якщо американський університет розташований у великих містах, він завжди виділяється наче окремий район. Бо виш у США – це ціла інфраструктура зі своєю транспортною системою (безкоштовні автобуси у моєму місті), поліклінікою, поліцією, поштою, величезним спортзалом з басейном, стадіонами для багатьох видів спорту, гуртожитками, навіть фермами, де майбутні агрономи проводять дослідження на свинях, биках чи конях, різними департаменти і центрами, як-то центр для допомоги жертвам домашнього насильста, крамниця з безкоштовною їжею, відділ волонтерства чи центр для міжнародних студентів. Легше сказати, чого американський університет не має, аніж має.

3.Університет – це місце, куди приходять не лише під час сесії

І навіть не лише на пари. Якщо навчальний заклад пропонує таку інфраструктуру, то чому б нею не користуватися? На кампусі студенти проводять багато часу, адже після пари можуть піти у спортзал, а потім повернутися у бібліотеку чи студентський центр з фудкортами й магазинами і там виконувати домашні завдання.  Окрім того, університет завжди пропонує, чим себе зайняти у вільний час: відкрита зустріч із політиком, лекція про корінних американців у місяць, присвячений правам меншин, концерт під відкритим небом, чи щось більш активне – плавання на байдарках, зумба на вулиці, сальса чи велотури. Коли починається осінній семестр, то кілька перших тижнів в університеті насичені подіями, аби нові студенти могли познайомитися одне з одним та знайти товаришів: вечори з безкоштовною їжею й іграми, сніданки з деканом і викладачами твоєї кафедри, спільне малювання картини, перегляд фільмів під відкритим небом, похід у ліс, барбекю, ніч казино. Те, що американський університет – більше, ніж просто місце для навчання, особливо помітно на бакалаврських програмах, адже професійний спорт –  значна частина студентського життя. Грати в американський футбол – це престижно і вигідно, адже команди заробляють багато грошей на продажі квитків, мерчу, реклами і роздають щедрі стипендії гравцям. Для спортсменів це квиток до університету, де навчання дуже дороге.

4. Якість освіти помітно відрізняється від української

(для цього достатньо хоча б відкрити уже згадувані світові рейтинги університетів). В Америці значно відповідальніше ставляться до освіти як студенти, так і викладачі. Я ще не зустрічала скасованих без причини занять, «просиджування» пар чи некомпетентних професорів. Хоча я і не навчаюся у ВНЗ з Ліги плюща, які вважаються найпрестижнішими, але навіть посередній університет дає дуже глибокі знання і вимагає багато – байдикувати тут немає коли.

3. Мультикультурне середовище – ще одна відмінність освіти у США

Американські університети є найпопулярнішими серед іноземних студентів, які щороку приносять вишам приблизно 40 мільярдів доларів. Минулоріч до тутешніх вишів вступили 1,1 мільйон іноземних студентів. Усе це створює відчуття постійної навколосвітньої подорожі й обміну досвідом. Сьогодні ти досліджуєш революцію разом з другом з Латинської Америки, а завтра – роль жінки в мусульманських країнах зі студенткою з Ірану. Університети в США можуть запропонувати значно більше культурного обміну, аніж українські.

Коментарі